07.02.2012 r.

BĄDŹMY SPOŁECZEŃSTWEM OBYWATELSKIM

W ramach walki z kryzysem i stopniowym ograniczaniem deficytu budżetowego,
w poszukiwaniu oszczędności rząd wciska swoją rękę do kieszeni społeczeństwa. Wszyscy pragniemy bezpiecznego życia i godziwego zabezpieczenia społecznego. Gotowi jesteśmy także na wyrzeczenia pomagające naszemu Państwu, ale na te sprawiedliwe i nie na wszystkie.

W takich przełomowych momentach rządzący mają obowiązek spytać społeczeństwo
o dopuszczalną głębokość przeprowadzanych zmian i o przyzwolenie społeczne na to by je wprowadzić. Nie wystarcza wątły mandat parlamentarny na forsowanie swojego pomysłu. Ze społeczeństwem należy rozmawiać i uznawać jego racje. Dlatego przyłączamy się do inicjatywy jaką podjęły trzy główne centrale związkowe w kraju i przekazujemy ich apel w niniejszym tekście do naszych spółdzielców oraz pozostałych mieszkańców naszego miasta.

A P E L

SZANOWNI SPÓŁDZIELCY

PANIE I PANOWIE

Jesteśmy świadkami przerzucania przez rządzącą koalicję na społeczeństwo wszelkich skutków kryzysu gospodarczego oraz niepowodzeń gospodarczych.

Ostatnio rząd podjął decyzję, bez konsultacji społecznej w sprawie tzw. reformy emerytalnej, która ma polegać na wydłużeniu wieku pracy kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Po serii zmian, jakie miały miejsce w tym obszarze, w tym ograniczenia prawa do wcześniejszych emerytur, zabrania pieniędzy z OFE, czy odejścia od procentowej waloryzacji, już dziś realna siła nabywcza emerytur i rent chwieje się dramatycznie. Decyzje te już dziś odbijają się na życiu milionów ludzi.

Trzy centrale związkowe OPZZ, NSZZ „Solidarność” i Forum Związków Zawodowych wystąpiły z inicjatywą złożenia obywatelskiego projektu przeprowadzenia referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Ruch spółdzielczy w kraju wystąpił z poparciem dla tej inicjatywy zwłaszcza, że te centrale od dłuższego czasu samotnie walczą o prawa pracownicze, o zachowanie właściwych relacji społecznych w naszym kraju. Zaoferowaliśmy nasze wsparcie.

Podzielamy wątpliwości związane z ogłoszeniem założeń tzw. reformy emerytalnej.
W obecnych relacjach Polski projekt ten oznacza, że ogromne rzesze ludzi w tym spółdzielców mogą w wieku 50+ pozostać bez pracy i bez zabezpieczenia społecznego. Będą pracować, czy też pozostawać wykluczonymi społecznie, bez możliwości skonsumowania zgromadzonych przez lata kapitałów w ZUS czy w OFE.

Plan ten to przyznanie się rządu do fiaska wcześniejszych „reform” systemu emerytalnego
i niewydolności gospodarczej kraju. Dziś „zielona wyspa”, kraina „cudu” naszego premiera zamierza tym razem zabrać coś ważnego emerytom i rencistom – prawo do godnej emerytury
i doczekania „złotej jesieni”, po przepracowaniu wielu lat pracy. I to bez prawa wyboru.

Uważamy, że takie dalekosiężne w stosunkach decyzje, nie mogą zapadać
w gabinetach neoliberalnych doktrynerów związanych z partią rządzącą, ale powinny być poparte decyzjami całego społeczeństwa. Bo to są zmiany ustrojowe, wprowadzane po kilkudziesięciu latach obowiązywania norm dotychczasowych. Od woli społeczeństwa, wyrażonej w referendum ogólnokrajowym trzeba uzależnić losy rządowych planów.
My spółdzielcy, doświadczeni woluntaryzmem rządzących polityków, powinniśmy wziąć udział
w zbieraniu podpisów pod wnioskiem o referendum. Pamiętamy, że w zeszłym roku, kiedy ruch spółdzielczy był w potrzebie i groziła mu ustawowa likwidacja – OPZZ wsparł nas w naszej walce.

Nasz wkład w referendum, to także walka o nasze prawa, w tym prawa kobiet. Nie wyobrażamy sobie, by zwłaszcza spółdzielczynie, w dzisiejszych realiach zmuszane były pracować do 67 roku życia.

Biorąc na siebie utrzymanie domu, wychowywanie dzieci, a na koniec wnuków, model pracującej babci w wieku po 60-ce jest nie do przyjęcia.

Dlatego prosimy wszystkich, sprzeciwiających się bezkrytycznym decyzjom rządzących
o złożenie swojego podpisu pod wnioskiem o referendum. Listy poparcia dla przeprowadzenia referendum są wyłożone we wszystkich placówkach ŻSM (Biuro Zarządu, Administracje, Domy Kultury). Bądźmy społeczeństwem obywatelskim, wyraźmy swoją wolę.

Samorząd Spółdzielczy

Żyrardów, luty 2012 r.

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu

Statystyka

Odwiedza nas 27511 gości oraz 2 użytkowników.