TANIE MIESZKANIA DLA SPÓŁDZIELCZYCH RODZIN

            Jeszcze w miesiącu październiku br. rozpoczęte zostaną prace na terenie nowej spółdzielczej inwestycji mieszkaniowej – budynku przy ul. Kazimierza Werbickiego 6 na os. Piękna w Żyrardowie. Znajdzie się w nim 16 mieszkań z których większość zostanie zasiedlona przez nowych członków poprzez ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

            Budynek mieszkalny typu A3, ma już dwóch swoich protoplastów, stojących
w najbliższym sąsiedztwie. Trzeci stojący budynek jest typu B1 i znajdują się w nim 24 zaprojektowane lokale.

W pierwszych dwóch budynkach przekazanych mieszkańcom, wszyscy użytkownicy zostali właścicielami lokali, które uzyskały status odrębnej własności. Tym samym obydwa stały się wspólnotami mieszkaniowymi i wyszły z majątku spółdzielni.

Trzeci z zasiedlonych budynków posiada wśród 16 lokali, 6 z ustanowionym lokatorskim prawem do lokalu. Pozostałe to lokale z odrębną własnością. Ten stan prawno-własnościowy pozostawia go w strukturze Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Podobnie będzie
z nowym budynkiem.

            Ale nie tylko ten fakt zaważył na takim ustaleniu struktury własnościowej mieszkań. Zależy nam na tym, by nowe mieszkania były w szerszym zakresie przystępne dla rodzin na dorobku, takich którym bank odmówi wysokiego kredytu mieszkaniowego, ze względu na ich niższą zdolność kredytową.

            Stąd wspólna decyzja władz Spółdzielni (Zarządu i Rady Nadzorczej), by maksymalnie zwiększyć pulę mieszkań przewidzianą dla mieszkań z prawem lokatorskim. Na mieszkania te przyszli użytkownicy wnoszą wkład w wysokości do 35 proc. ceny lokalu, płatny w dwóch ratach. Przy czym pierwszą ratę (70 proc. kwoty wkładu) w terminie do 30.12.2017 r., natomiast drugą (pozostałe 30 proc.) do 31.03.2018 r. Pozostałe kryteria, które musi wypełnić kandydat na mieszkanie lokatorskie to:

- kryterium dochodowe – minimum 5.000,00 zł. brutto na rodzinę, lub 3.000,00 zł brutto na gospodarstwo jednoosobowe - miesięcznie.

- nieposiadanie lokalu mieszkalnego , lub posiadanie lokalu o bardzo niskim standardzie.

Pozostałe 65 proc. kosztu mieszkania użytkownicy spłacają przez okres 25 lat, w ratach uwzględnionych w comiesięcznych opłatach za lokale. Spółdzielnia jest gwarantem spłaty ich zobowiązań wobec banku kredytującego realizację ich lokali. Umowy lokatorskie będą sporządzane w formie aktu notarialnego.

Użytkownicy ci mają także możliwość, wcześniejszej spłaty przypisanej do ich lokalu części kredytu, jeżeli tylko wyrażą taką wolę.

            Dla mieszkań z pełną własnością (6 lokali) warunki płatności zakładają wniesienie pełnej kwoty wkładu w 12 ratach, od momentu podpisania umowy, których płatność musi być zakończona w dniu ustanowienia prawa do lokalu, poprzez spisany akt notarialny.

            Zakładany termin przekazania lokali przyszłym użytkownikom, to II półrocze 2018r.

Jeśli idzie o parametry techniczne budynku i lokali to sa następujące:

- kubatura budynku                           - 4800 m3

- powierzchnia użytkowa lokali         - 826,28 m2

- powierzchnia zabudowy budynku  - 321.00 m2

- kondygnacje                                    - 4

            Budynek zrealizowany będzie w technologii tradycyjnej murowanej. Jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych (pochylnia dla lokali na parterze).

            W budynku występuje 16 lokali mieszkalnych o powierzchni od 44,9 m2 do 52,11 m2 (charakter mieszkań otwarty, pozwalający na ich swobodną aranżację). W 15 z nich znajdują się obszerne loggie balkonowe, w dwu (na parterze) wyjście do ogródka.

Budynek jest podpiwniczony, z obszernymi komórkami lokatorskimi, pomieszczeniami technicznymi, suszarniami, pomieszczeniami gospodarczymi.

            Ustalony został wstępny koszt budowy lokali, uwzględniający niepełne wykończenie mieszkań (bez glazury i podłóg w łazience i w kuchni, oraz bez urządzeń sanitarnych). Praktyka pokazała, że były to zawsze pozycje wnoszące wiele kontrowersji – a przyszli użytkownicy oczekiwali od nas swobody dla własnych ustaleń.

            Ten wstępny koszt - brutto(z 8 proc. podatkiem VAT) to ~4.600,00 zł/m2 dla mieszkań własnościowych i 4750,00 zł/m2 dla mieszkań lokatorskich. Przy czym wyższy koszt tych ostatnich wynika z dodatkowych kosztów pozyskania kredytu na realizację tej puli mieszkań.

            Powyższe zasady i strukturę mieszkań zatwierdzono na wrześniowym posiedzeniu Rady Nadzorczej i zostały podjęte pilne kontakty z dotychczasowymi zainteresowanymi, którzy złożyli stosowne wnioski w dziale lokalowym spółdzielni.

            Ich wszystkich i pozostałe osoby zainteresowane pozyskaniem mieszkania w nowym budynku, na cichym i spokojnym osiedlu Piękna, zapraszamy do kontaktu z naszym Działam Lokalowym w Biurze Zarządu przy ul. Środkowa 35 (tel. 46 855 3041/42)

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu