19.12.2017 r.

MIJA NAM KOLEJNY ROK

            To już 59-te Święta Bożego Narodzenia obchodzone przez żyrardowskich spółdzielców. Po raz kolejny żegnamy stary, mijający rok. W przyszłym roku nasza spółdzielnia obchodzić będzie, swój diamentowy jubileusz (60-lecie). Jaki był ten rok dla naszej spółdzielni, jaki był dla ruchu spółdzielczego w kraju? Spróbujmy odpowiedzieć.

            Miniony rok był dla naszej spółdzielni rokiem niespełnionych nadziei. Jego pierwsza połowa pozwalała przypuszczać, że rządzący po kilkunastu latach grzebania przez poprzedników w ustawach spółdzielczych, uporządkują wreszcie sytuację prawną i pozwolą spółdzielcom stać się partnerem władzy w tworzeniu i obsłudze szerokiego segmentu rynku mieszkaniowego dla uboższej części społeczeństwa. Istniały przecież plany włączenia spółdzielczości mieszkaniowej w rządowy program „mieszkanie plus”, o których mówił szef rządowego obozu na konferencji programowej w Przysusze. (maj 2017 r.) W ślad za tym Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło Sejmowi projekt nowelizacji ustawy spółdzielczej (uzgodnionej z ruchem spółdzielczym w kraju), który został przyjęty przez Sejm RP (w I i II czytaniu w miesiącu czerwcu br.) .

Jednak na etapie legislacji w Senacie, projekt ten został całkowicie wywrócony (niezgodnie
z zasadami uchwalania ustaw) poprzez przyjęcie 34 nowych poprawek, całkowicie zmieniających intencje projektu rządowego. Taki projekt, o czym pisaliśmy wcześniej, demoluje organizację spółdzielczego zarządzania nieruchomościami. Jednak Sejm przyjął go w dniu 20 lipca br.

            Nie znalazło się też miejsce dla spółdzielczości w grupie beneficjentów środków finansowych na program „mieszkanie +” – pomimo, że jest ona najtańszym realizatorem takiego budownictwa.

            Ale to nic, jesteśmy nękani prawnie od 28-u lat, a mimo to udało nam się przetrwać, także dzięki poparciu szerokich rzesz naszych członków, więc i teraz również nie zwijamy spółdzielczej flagi. A tanie mieszkania dla społeczeństwa naszego miasta budujemy i będziemy budować.

            W działaniach organizacyjno-finansowych, których poprawność potwierdzają kolejne oceny  biegłego rewidenta, badającego sprawozdanie finansowe spółdzielni, nadal mierzymy się ze skutkami zubożenia jakie od kilkunastu lat dotyka wiele rodzin naszych spółdzielców. Rok 2016 zamknęliśmy zadłużeniem w lokalach mieszkalnych kwotą 3,843 mln. zł, co stanowiło  9,48 proc. w stosunku do całorocznych naliczeń czynszowych (w 2015 r. było 11,05 proc.).

W minionym roku nadal intensyfikowaliśmy nasze działania windykacyjne, doprowadzając do dalszego spadku poziomu zadłużenia. Na koniec miesiąca października odnotowaliśmy zadłużenie w wysokości 3,500 mln. zł. , co sprowadziło nasz wskaźnik zadłużenia do poziomu około 8,6 proc. To pozytywny sygnał dla instytucji finansowych, gotowych finansować nasze przedsięwzięcia inwestycyjne.

            W działaniach inwestycyjnych mijającego roku koncentrowaliśmy się na przygotowaniu ofert realizacyjnych, związanych z zapowiedzią włączenia spółdzielczości mieszkaniowej do rządowego programu „mieszkanie plus”. Dlatego opracowane zostały
i przygotowane do uruchomienia dokumentacje trzech budynków na os. Piękna (przy
ul. Spółdzielczej 5 i 7 , oraz ul. Werbickiego 6). Dla budynków tych przeprowadzono cały proces uzgodnień i uzyskano pozwolenia Nadzoru Budowlanego  na rozpoczęcie realizacji. Łącznie w budynkach tych zaprojektowano 64 lokale mieszkalne.

            Także w rejonie osiedla Batorego przy ul. 11-listopada został zaprojektowany budynek mieszkalny o 50-ciu lokalach, dla którego uzyskaliśmy odpowiednie uzgodnienia
i pozwolenie na budowę.

            Zasygnalizowane, przez nas na wstępie, nieuwzględnienie spółdzielczości
w programie „mieszkanie plus” na obecnym etapie, spowodowało że podjęliśmy na razie realizację pierwszego, 16-lokalowego budynku przy ul. Werbickiego 6. W budynku tym przekażemy 10 lokali rodzinom na warunkach spółdzielczego  lokatorskiego prawa do lokalu (przy 35 proc. wkładzie własnym) i spłatą pozostałej części w wieloletnim okresie lub wcześniejszym na życzenie użytkownika. Pozostałe lokale przydzielone zostaną na zasadach obowiązującego prawa, odrębnej własności.

            Natomiast w przypadku pozytywnych sygnałów, co do pojawienia się nowych źródeł (w tym państwowych) finansowania budowy mieszkań, rozpoczniemy niezwłocznie kolejne realizacje.

Jesteśmy jednocześnie dumni, że przy ulicy, której patronem jest założyciel naszej spółdzielni i jej wieloletni prezes Pan Kazimierz Werbicki, powstanie pierwszy w mieście, wielorodzinny budynek naszej spółdzielni.

            Także w I-szej połowie roku udało nam się zakończyć proces inwestycyjny, opóźniony przez partnerów z Energetyki i przekazać użytkownikom 18-to boksowy zespół garażowy na os. Piękna.

            W mijającym roku zrealizowaliśmy zadania zawarte w programach prac modernizacyjnych budynków i ich infrastruktury osiedlowej.

W tym między innymi:

● docieplenie stropodachów w 10-ciu budynkach w obydwu Administracjach, oraz ocieplenie
   przestrzeni strychu w budynku Nr 33 na os. Kościuszki,

● ocieplenie ścian szczytowych w 5-ciu budynkach,

● wymiana starych okienek piwnicznych na nowoczesne plastykowe w 21 budynkach,

● remont dachu z termoizolacją pokrycia steropapą w  budynku Czerskiego,

● wybudowanie dwóch indywidualnych hydroforni przy budynkach wysokich (bl. 16 i 17
    os. Teklin),

● w ramach modernizacji systemów pomiarowych i rozliczeń kosztów ciepła, wymieniliśmy
    ok. 10.000 szt. głowic termostatycznych na grzejnikach w 82 budynkach,

● zmodernizowaliśmy instalację gazową w lokalach budynku (nr 22  os. Wschód) ,   
   wyprowadzając ją z lokali do klatek schodowych,

● doskonaliliśmy systemy dozoru i konserwacji budynków oraz utrzymania wymogów
    zgodnych z przepisami prawa budowlanego.

            Celem naszych działań w minionym roku było jak zwykle zapewnienie technicznego bezpieczeństwa zamieszkiwania naszych mieszkańców, jak i bezpieczeństwa ekonomicznego dla finansów  spółdzielni.

Wykazywaliśmy także solidaryzm z kłopotami płatniczymi tych mieszkańców, których dotykała autentyczna bieda, poprzez  otwieranie nad nimi parasola ochronnego gwarantowanego przez spółdzielczą wspólnotę.

            Bo tegorocznym hasłem naszego ruchu, wobec politycznych nacisków i prób destabilizacji jest hasło „PAMIĘTAJ, ŻE SPÓŁDZIENIA TO NAJLEPSZA WSPÓLNOTA”

O tych sprawach wspominaliśmy na wigilijnym spotkaniu samorządu spółdzielczego w dniu 14 grudnia w Klubie Osiedlowym „Koliber” w którym uczestniczyli członkowie wszystkich czterech Rad Osiedlowych, Rady Nadzorczej i Zarządu ŻSM oraz przedstawiciele załogi.

Zaproszenie na spotkania przyjęli i przybyli V-ce Prezydent Miasta p. Lucjan Chrzanowski, radna p. Barbara Rzeczycka , przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji, współpracujący na co dzień ze służbami Administracji Spółdzielni.

W trakcie symbolicznej wieczerzy wigilijnej były życzenia świąteczne przekazane przez V-ce Prezydenta Miasta,  prezesa Spółdzielni, przewodniczącą Rady Nadzorczej p. Genowefę Milczarek oraz radną Barbarę Rzeczycką.

W części muzyczno-artystycznej zebrani wysłuchali wspaniałego wykonania kolęd
i pastorałek przez duet pań Joannę  Cieśniewską i Annę i Karaś.

Po zakończeniu spotkania wszyscy uczestnicy rozstawali się z życzeniami i z nadzieją na ponowne spotkanie przy wigilijnym stole w zdrowiu i pełnym składzie za rok.

Wszystkim spółdzielcom życzymy Wesołych i Spokojnych świąt oraz wiele zdrowia
i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

                                                                                 

                                                                                                                      Zarząd ŻSM

 

 

 

Ps. Informujemy jednocześnie, że po raz piąty nasza „spółdzielcza ferajna” (pracownicy
i współpracownicy) zafundowała SZLACHETNĄ PACZKĘ  jednej z żyrardowskich rodzin.  Organizatorzy akcji ocenili, że była ona w tym roku wyjątkowo „rekordowa” ze względu na ilość pakunków (80), jak i na jej zawartość. Cudownie jest widzieć szczęście na twarzach ludzi. Do zobaczenia za rok.

    

 

 

 

 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu