02.01.2018 r.

ZAKRĘCONY KALORYFER SZKODZI SĄSIADOM ZA ŚCIANĄ

            Tej treści orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Łodzi rozpatrując protest jednej
z właścicielek mieszkania w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Zaskarżyła ona wspólnotę, że ta zmusza ją do ogrzewania swojego lokalu, ustalając poziom kosztów ogrzewania większy niż jej potrzeby w okresie sezonu grzewczego.

            Przytaczamy niniejszą informację podaną w wydaniu gazety „Rzeczpospolita” z dnia 8 grudnia 2017 r. w artykule red. Renaty Krupy – Dąbrowskiej, ponieważ dotyka ona sporu, jaki toczy z nami garstka naszych mieszkańców nie akceptujących parametrów regulacyjnych (+16oC) nowo instalowanych termozaworów na grzejnikach w lokalach.

            Tymczasem wyrok sądu w sprawie pokazuje, że nakaz taki może być bardziej restrukcyjny dla użytkownika.

Orzeczenie sądu brzmi : Wspólnota mieszkaniowa może narzucić właścicielom ile muszą minimalnie zużyć ciepła do ogrzania lokalu.

--------------------------------

            „Właściciel lokalu, zakręcając kaloryfery u siebie wpływa na to, że inni płacą wyższe rachunki, dlatego zdaniem sądu okręgowego wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę ograniczającą takie praktyki. Spór na tym tle pojawił się w jednej ze wspólnot w Łodzi. Po legalizacji wszystkich ciepłomierzy w kamienicy wspólnota podjęła uchwałę, w której zobowiązała właścicieli do poniesienia kosztów centralnego ogrzewania stanowiących równowartość minimum 10GJ na lokal za sezon grzewczy, plus koszty stałe.

            Zaprotestowała jedna z właścicielek, której chłód nie przeszkadzał. Jej zdaniem uchwała narusza jej interes finansowy. Ogrzewała bowiem swój lokal oszczędnie za pomocą innych źródeł (prądu, gazu). Ponadto ma nowe okna i podwójne drzwi, co pozwala jej oszczędzać ciepło i powoduje, że temperatura w jej mieszkaniu nie spada poniżej 18oC.

            Wspólnota mieszkaniowa tłumaczyła w sądzie, że właścicielka z jednej strony korzysta na ogrzewaniu sąsiadów, a z drugiej strony sąsiedzi ci są narażeni na zwiększone koszty ogrzewania swoich lokali, co doskonale obrazuje wykaz zużycia ciepła w GJ według wskazań ciepłomierzy w poszczególnych lokalach. Mieszkania przyległe do lokalu powódki są podobnej lub nawet mniejszej powierzchni a zużywają dużo więcej energii cieplnej. Dodatkowo niedogrzewanie jednego z lokali nie jest bez znaczenia dla substancji całego budynku i części wspólnych.

            Sąd okręgowy przyznał rację wspólnocie. Jego zdaniem powódka może czuć się pokrzywdzona oraz odbierać powziętą uchwałę wspólnoty jako formę złośliwość. Są to jednak, wyłącznie jej indywidualne odczucia, które nie znajdują potwierdzenia w zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym. Sąd przyznał, że jest prawo do oszczędnego ogrzewania mieszkania, ale właścicielka musi się liczyć z tym, że jej działanie wkracza w uprawnienia właścicielskie jej sąsiadów, zmuszając ich do ponoszenia wyższych opłat za energię cieplną. W sprawie należało zatem wyważyć interes powódki, zużywającej niewiele ciepła, oraz interes innych lokatorów, którzy mają prawo płacić wyłącznie za zużywaną przez siebie, energię cieplną”

            Przytaczamy powyższe orzeczenie, gdyż orzecznictwo sądu w spornych sprawach powinno kształtować praktykę postępowania przy podobnych konfliktach. Również zasady postępowania zawarte w wewnętrznych unormowaniach organizacji mieszkaniowych,
a takimi są wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe czy TBS-y powinny obowiązywać wszystkich  i uwzględniać interes wszystkich mieszkańców w budynku.

            Ma to odniesienie i do naszych budynków w których od dwu lat wymieniamy termozawory grzejnikowe na nowe, uwzględniające obowiązek utrzymania w lokalach temperatury powyżej + 16oC, co jest zresztą zgodne z nowymi normami w tym zakresie wprowadzonym przez Ministerstwo Infrastruktury.

            Ta zasada jest sabotowana przez grupę kilkudziesięciu użytkowników  mieszkań,niedopuszczających do takiej wymiany w swoich lokalach. Oni przyjęli bowiem postawę owej Pani ze wspólnoty mieszkaniowej w Łodzi i liczą, że ich ogrzeją sąsiedzi ciepłem zza ściany za które nie muszą płacić.

            Otóż tak nie będzie. Jeżeli ich opór będzie się nadal przedłużał nasza spółdzielnia wykorzysta łódzki precedens i podejmie kroki prawne wobec opornych. Na razie ich stare , nie wymienione termozawory stanowią „zagrożenie” dla prawidłowej regulacji pracy ich grzejników co może spowodować u nich wzrost opłaty po rozliczeniu wskazań podzielników.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu