19.06.2018 r.

TRUDNY SĄSIAD W NASZYM DOMU.

CZY MOŻE ON PROWADZIĆ DOWOLNĄ DZIAŁALNOŚĆ WYTWÓRCZĄ?

            Po ubiegłorocznych artykułach, w których informowaliśmy o zagrożeniach jakie może nieść swoboda działalności gospodarczej w lokalach, nie sądziliśmy, że życie będzie rysowało swoje ponure scenariusze, także i u nas. Okazało się, że rysuje i to jakie.

            Od początku tego roku ujawnił się konflikt sąsiedzki, w jednym z budynków na naszym osiedlu Batorego. Mieszkająca na ostatnim piętrze sąsiadka jest miłośniczką kotów rasowych i jest ich hodowcą zrzeszoną w klubie hodowców amatorów Polskiego Związku Felinologicznego. Swojej hodowli, zgodnie ze złożonymi wyjaśnieniami, nie traktuje jako działalności gospodarczej – bo jej nie wolno (zgodnie ze statutem PZF), gdyż w przeciwnym razie nie uznano by w świecie słynnych rodowodów jej kotów. Czyli według własnej oceny hodując w wielorodzinnym budynku mieszkalnym kilkanaście kotów (nawet najbardziej rasowych) w sposób amatorski non profit, nie prowadzi działalności – zaś koty rozdaje światu w prezencie.

            Innego zdania jest mieszkająca piętro niżej sąsiadka, a także dwie kolejne zamieszkujące poniżej lokalu „hodowczyni”. Im ta hodowla przeszkadza. Tej sąsiadującej, spod spodu przeszkadza zapach odchodów, roznoszący się po całej klatce schodowej i w jej lokalu, do którego wdziera się poprzez kratki instalacji wentylacyjnej w WC i w łazience. Przedstawia ona w administracji osiedla zaświadczenie lekarskie o występującym u niej braku odporności alergicznej, w tym alergii na zapachy i sierść kocią.

„Amatorska hodowla”, której finałem jest handel rasowymi wychowankami przeszkadza zatem trzem sąsiadującym lokalom, nie przeszkadza pozostałym, w tym sąsiadom
z przeciwka na tym samym piętrze – do których zwróciła się zainteresowana.

Spór się toczy już blisko pół roku, zaś jego końca nie widać. Jego rozwiązania nie ułatwiają zmieniające się przepisy ustawy spółdzielczej, dające szerokie możliwości swobody właścicielowi lokalu w spółdzielni. Tylko czy na pewno? .

-------------------------------

            Mieszkanie spółdzielcze, nawet własnościowe powinno być używane zgodnie z jego przeznaczeniem opisanym w umowie (przydziale). Prowadzenie działalności gospodarczej czy hodowli nie powoduje zmiany mieszkalnego charakteru tego lokalu. Natomiast ocena dopuszczalności techniczno-sanitarnych wykonywania działalności danego rodzaju
w mieszkaniu powinna być dokonana (na koszt osoby wykorzystującej dany lokal) przez uprawnione organy nadzoru budowlanego oraz techniczno-sanitarnego.

            Prowadzenie działalności gospodarczej lub hodowlanej w spółdzielczym lokalu nie zależy od uzyskania zgody spółdzielni mieszkaniowej, ale wymaga najczęściej jej pisemnej akceptacji w której określa ona dodatkowe warunki tej działalności.

            A potrzeba takiej zgody wynika z obowiązujących wszystkich mieszkańców budynku spółdzielczego – unormowań prawnych jakimi są Statut i Regulaminy Spółdzielni.

            W Regulaminie Porządku Domowego ŻSM, w § 18 jest zapisane „Zabrania się hodowli zwierząt i ptactwa w lokalach mieszkalnych i pomieszczeniach piwnic, strychów
i komórek”.

            Od strony prawnej sytuacja w odniesieniu do takiej działalności, chociażby była „amatorska” wydaje się jednoznaczna.

            Bardziej jednoznaczna może być jedynie ocena fiskalna, czy produkt z amatorskiej hodowli to przychód hodowcy, czy nie. Ale to już problem innej instancji.

            Chcemy jednoznacznie stwierdzić, że w omawianym przypadku stajemy po stronie mieszkańców, którzy oczekują od nas pomocy i uruchomimy procedurę prawną doprowadzającą do tego by” niechciana przez sąsiadów” amatorska hodowla kotów w lokalu nie była kontynuowana.

            Poetyckie przysłowie Brzechwy „Wolność Tomku w swoim domku” nie powinno
i nie może mieć zastosowania do lokalu spółdzielczego.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu