10.07.2018

DLACZEGO BOIMY SIĘ NOWOBUDOWANYCH

MIESZKAŃ LOKATORSKICH?

Realizowany przez naszą Spółdzielnię pierwszy budynek przy ulicy, której patronem jest założyciel i pierwszy prezes naszej Spółdzielni (p. Kazimierz Werbicki) zmienia swój wygląd. Jego oddanie do użytku przewidujemy w m-cu październiku br.

Czterokondygnacyjny budynek o 16 lokalach mieszkalnych jest czwartym z kolei, oddawanym na os. Piękna z 6-cio budynkowego zespołu, zaprojektowanych w tej konstrukcji urbanistycznej. Są to budynki małe, nie wymagające instalacji dźwigowych, ale zabezpieczone we wszystkie pozostałe, wymagane Prawem Budowlanym instalacje budynkowe.

Budynek ten realizujemy w ramach programu własnego naszej Spółdzielni – przyjętego przez Walne Zgromadzenie, ponieważ oczekiwanie na możliwość wejścia spółdzielni mieszkaniowych do rządowego programu „Mieszkanie plus” stale się odsuwa.

Rząd chciał by lokale z tego programu budowali deweloperzy, TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i spółka BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) Nieruchomości. Chciał by dewoloperzy budowali mieszkania w ramach tego programu 20 – 25 proc. poniżej kosztów rynkowych. Nie została jednak określona formuła utrzymania koncepcji stopniowego wykupu mieszkań (przez 30 lat) a właśnie to rozwiązanie szczególnie interesowało osoby, które nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego. Dlatego wielu zainteresowanych objęciem mieszkania w tym systemie było sceptycznie nastawionych wobec takiego rozwiązania.

Także deweloperzy nie zgodzili się na obniżenie kosztów budowy lokali. Stąd nowelizacja ustawy „Mieszkanie plus” zakładająca dopłaty do czynszu mieszkań wynajmowanych w tym systemie.

                                                           -------------------------------------------    

My w naszej Spółdzielni realizujemy to w inny sposób. Zaplanowaliśmy dla 10-ciu z 16-u mieszkań w budynku, że ustanowimy w nich lokatorskie prawa do lokalu, zaś w pozostałych prawo pełnej własności.

Przy czym ustanowienie prawa lokatorskiego nie zamyka drogi po spłacie w okresie
25-letnim lub wcześniejszym rat kredytu, jaki Spółdzielnia zaciągnęła na budowę mieszkania i w konsekwencji do uzyskania prawa własności do lokalu. Raty te skomasowane są w opłacie za lokal, która wyniesie około 1,2 ty. zł miesięcznie (w kwocie tej ujęte są opłaty eksploatacyjne i rata kredytu). Tak więc na mieszkanie, dla którego będzie ustanowione prawo odrębnej własności całą równowartość wpłaca się w okresie realizacji budynku, natomiast dla mieszkań lokatorskich wymagany wkład wynosi 35% wartości lokalu i należy go wnieść w dwóch ratach przed przekazaniem lokalu do użytkowania. Dla mieszkań, które w tym budynku są dwupokojowe i mają powierzchnię ok. 52 m2, kwota wkładu lokatorskiego brutto to 72,7 tys. zł.

Przy czym biorcą i gwarantem spłaty kredytu jaki jest zaciągany ma mieszkanie lokatorskie jest Spółdzielnia a nie rodzina zasiedlająca lokal.

Wydaje się nam, że warunki jakie oferujemy rodzinom, które ze względu na za wysokie dochody nie łapią się na lokale komunalne, ale nie mają jednocześnie zdolności kredytowej
by nabyć mieszkanie na własność, powinny być dla nich do przyjęcia. Nasze kryteria jakie im stawiamy to:

- kryterium dochodowe (minimum 5.000 zł brutto na rodzinę lub 3000 zł brutto na

gospodarstwo jednoosobowe)

- nie posiadanie samodzielnego lokalu mieszkalnego lub posiadanie lokalu o niskim

standardzie.

Analiza stanu zgłoszeń i podpisanych umów wstępnych wg stanu na dzień 1 lipca br. wykazuje, że nabyciem mieszkania na własność zainteresowanych (podpisało umowy) jest
5-ciu użytkowników, zaś statusem lokatorskim (przy wpłacie 35 proc.) jest zainteresowanych 3-ch użytkowników.

Trochę to dziwne, wydawało nam się, że biorąc pod spółdzielczy parasol grupę 10-ciu rodzin, zabezpieczamy im w miarę łagodny start w samodzielne nowe mieszkanie spółdzielcze, dla którego gwarancję spłaty kredytu do banku daje spółdzielnia. Tymczasem zainteresowanie tą ofertą jest takie jakie jest.

Liczymy, że uleganie to zmianie, gdyż budynek z nowymi lokalami rośnie jak na drożdżach (co widać na przedstawionej fotografii) i prowadzone już są w nim roboty tynkarskie.

Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do pilnego kontaktu z naszym działem lokalowym, gdyż czasu do oddania budynku nie pozostało wiele.

                                                                                                          Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu